Wrzesień 2019

Niedziela, 29.09.2019
Środa, 23.01.2019
Zaplątani w historię – ferie zimowe 2019 w muzeum

Ferie w rypińskim muzeum w tym roku to warsztaty tkackie prowadzone przez animatorów - panią Wioletę i pana Bartosza. Jako, że dzisiaj tkactwo zanikło w naszym regionie, a kiedyś było zajęciem wręcz codziennym, zapragnęliśmy przypomnieć najmłodszym mieszkańcom naszego grodu tę ciekawą, acz żmudną czynność. Dodatkowo warto w tym momencie przypomnieć, iż w Rypinie jeszcze 40 lat temu działał bardzo prężnie zakład RZUT przy ulicy Kościuszki ( obecny Markit) gdzie panie tkały piękne gobeliny, które dalej trafiały do sklepów Cepelia. Dzisiaj w Rypinie urodzona i z Rypinem związana, acz mieszkająca w Koszalinie, Bożena Giedych to artystka, która wykorzystuje właśnie technikę tkania gobelinów do tworzenie pięknych dzieł sztuki. A podczas ferii w muzeum daliśmy się zaplątać w historię. Było bardzo ciekawie, zabawnie, no i pożytecznie. Aha, wszelkie smartfony były tutaj niepotrzebne i nikt z nich nie korzystał :)

tekst Andrzej Szalkowski, zdjęcia Urszula Forczmańska, Błażej Krajewski