Sierpień 2019

Czwartek, 28.03.2019
Zaproszenie na wernisaż wystawy Beaty Marii Orlikowskiej pt. „Zapach zapamiętany”

Andrzej Szalkowski Dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie i Jerzy Zegarliński Agencja Zegart zapraszają na wernisaż wystawy Beaty Marii  Orlikowskiej pt. „Zapach zapamiętany”

Spotkanie odbędzie się w dniu 4 kwietnia 2019 roku o godzinie 17.00 w budynku muzeum przy ulicy Warszawskiej w Rypinie

Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej jest samorządową instytucją Gminy Miasta Rypin

Sponsor wystawy

ORGANIZACJA WYSTAWY AGENCJA ZEGART

Z a p a c h   z a p a m i ę t a n y

Wystawa została przygotowana z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej Beaty M. Orlikowskiej. Cykl prac odwołuje się do zapachowych skojarzeń i wspomnień znanych ludzi ze świata kultury, sztuki i biznesu, których artystka, we współpracy z dziennikarką Aleksandrą Pieterwas zaprosiła do projektu. Spisane przez Aleksandrę Pieterwas wspomnienia zapachowe stały się inspiracją do stworzenia porcelanowych dzieł. Powstało piętnaście dyptyków, na które składają się teksty wspomnień i sąsiadujące   z nimi obrazy. Dyptyki pozostają w otwartym dialogu ze sobą, dając także pole dla wyobraźni odbiorcy. Układają się w niezwykłą historię o tym co w życiu odgrywa istotną rolę i zapada w pamięć na zawsze. Premiera wystawy miała miejsce w 2015 r., w warszawskiej galerii sztuki  NEY Gallery & Print, a następnie m.in. w: Szczecinie, Kole, Sopocie i Sandomierzu. Oprócz tego, jako jedyna wystawa plastyczna, uświetniła obchody 750-lecia Koszalina, w którym mieszka jej autorka.

Prezentacja wystawy w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie została przygotowana we współpracy z Agencją Zegart.

Beata Maria Orlikowska, artystka. Uprawia ceramikę unikatową i malarstwo sztalugowe. Założycielka grupy twórczej „Od dawna”, realizującej plenery, wystawy i spotkania  „Na ceramicznym szlaku”. Długoletni komisarz Ogólnopolskich  Plenerów Ceramicznych w Fabryce Porcelany w Chodzieży. Aktywnie współpracuje z polskim przemysłem ceramicznym, ma swój udział w projektach  wielu kolekcji  użytkowych i artystycznych.

Autorka dziesiątków obrazów wielko- i małoformatowych, wykonanych w porcelanie, przy użyciu techniki tlenkowej. Wrażliwości estetycznej i nawiązaniu do tradycyjnych środków wyrazu chińskich mistrzów sztuki, towarzyszy różnorodność tematyczna – od wizerunków architektonicznych (staropolskie dworki, przedwojenne kamieniczki, fragmenty ulic), nadmorskich krajobrazów przez portrety i akty, po  abstrakcje. Niepowtarzalna, szlachetna forma, wyrażająca się w delikatnym rysunku i pastelowych odcieniach, wzbogaconych złotem i srebrem – to znak firmowy Beaty Marii Orlikowskiej.

Plakat Zapach zapamiętany