Lipiec 2019

Wtorek, 28.05.2019
Nowa książka o Sadłowie już w redakcji

W dalszym ciągu trwają intensywne prace nad przygotowywaną publikacją dotyczącą stanowiska archeologicznego nr 5 w Sadłowie.

Już teraz dziękujemy wszystkim Autorom tekstów zamieszonych w przygotowywanej pracy, za Wasz wielki wkład w powstanie tej publikacji. Nieocenione jest to, że zgodziliście się Państwo podzielić swoją wiedzą, doświadczeniem i czasem. Praca w takim zespole to wielki zaszczyt.

Zasadniczą część książki stanowi opracowanie różnorodnych kategorii źródeł, przeprowadzonych przez specjalistów takich dziedzin nauki, jak: archeologia - tradycyjna, jak i z wykorzystaniem metod nieinwazyjnych, antropologia fizyczna, geomorfologia, palinologia, metaloznawstwo, fizyka, archeozoologia. W publikacji tej znajdziemy, także wyniki specjalistycznych analiz laboratoryjnych, których rezultaty wykorzystano w części analitycznej. Jest to interdyscyplinarne opracowanie wyników badań terenowych prowadzonych z ramienia Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, w sezonach badawczych: 2011, 2012, 2013, 2015. Przeanalizowano źródła ruchome i nieruchome z okresu mezolitu, neolitu, okresu wpływów rzymskich i późnego średniowiecza.

Publikacja ta została dofinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet Ochrona zabytków archeologicznych.

O kolejnych etapach prac i szczegółach będziemy informować. A tymczasem załączmy kilka zdjęć z publikacji.

Grafika wykopalisk w Sadłowie