Poniedziałek, 27.11.2017
Miejsce: Rypiński Dom Kultury - kino "Bałtyk"
Wtorek, 21.11.2017
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, Sala Wystaw i Promocji
Czwartek, 23.11.2017
Miejsce: Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin
Czwartek, 02.11.2017
78 rocznica zbrodni w Lasku Rusinowskim

W dniu 20 października 2017 r. obchodziliśmy 78. rocznicę Zbrodni Selbstschutzu w Lasku Rusinowskim. W związku z tym, jak co roku mieszkańcy naszego miasta, powiatu a także Poseł na Sejm RP Jan Krzysztof Ardanowski, Poseł na Sejm Zbigniew Sosnowski, Radni Rady Miasta, uczniowie szkół rypińskich, poczty sztandarowe oraz 4 Pułk Chemiczny z Brodnicy zgromadzili się w kościele św. Trójcy by wspólnie uczcić pamięć poległych. Uroczystości rozpoczęły się teatrem cieni w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie, który przybliżył wszystkim historię zbrodni i wprowadził w odpowiedni nastrój. Następnie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji pomordowanych. Po jej zakończeniu wszyscy zebrani udali się w procesji do Lasku Rusinowskiego, gdzie został wygłoszony Apel Poległych. Pod pomnikiem ofiar zbrodni niemieckich z 1939 r złożono także kwiaty i znicze.