Wyszukiwarka
Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
17 18 19 20 21 22 23
Piątek, 21.06.2019
Miejsce:
Wtorek, 25.06.2019
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, Sala Wystaw i Promocji
fzd.jpg
staryrypin.jpg
straty_banner.jpg
pth.jpg
logo mkidnjpg.jpg
grafika
Poniedziałek, 10.12.2018
Marcin ŻebrowskiLiczba wyświetleń: 248
Podsumowanie pierwszego roku realizacji projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet Ochrona zabytków archeologicznych.

 

Kończy się pierwszy rok realizacji projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet Ochrona zabytków archeologicznych. Rozdziały już prawie gotowe.

Rozdział poświęcony analizie materiału należy do trudnych, gdyż podczas badań powierzchniowych i wykopaliskowych w latach 2011-2015 nagromadzono bardzo dużą liczbę zbytków pochodzących z birytualnego cmentarzyska kultury wielbarskiej w Sadłowie.

Poddano szczegółowej analizie poszczególne kategorie zabytków: zapinki, części pasa, ozdoby, paciorki, ceramikę...itp.

Wszystkie te czynności wymagają opisu, klasyfikacji, określenia typu i jego charakterystyki, tym samym chronologii, a wszystko to w odniesieniu do kontekstu znaleziska.

Niektóre zabytki, np. zapinki, bransolety są dodatkowo dobrymi datownikami obiektów, cmentarzyska, dlatego ten etap pracy jest kluczowym.

Autorzy dążą do tego, by katalog grobów, analiza materiału i obrządku pogrzebowego były ze sobą kompatybilne, tak by czytelnik sprawnie mógł się poruszać w tej tematyce i zdobywać interesujące go informacje.

Zabytki z kart inwentarzy cmentarzyska w Sadłowie są niezwykle cenne na skalę regionu i europejskiego Barbaricum, gdyż spotykamy tu okazy typowe, potwierdzające dotychczasową wiedzę o strefie sepulkralnej kultury wielbarskiej, ale także te unikatowe, importowane.

Książka i wiedza, którą ze sobą niesie, jest pewnym novum dla regionu ziemi dobrzyńskiej, gdyż prawdopodobnie jest to jedyne tak rozpoznane, przebadane i wreszcie publikowane cmentarzysko związane z okresem rzymskim na tym terenie.

Już wkrótce gotowa! Zachęcamy do lektury!

Autor tekstu: Maria Pronobis

Obrazki z wykopaliskObrazki z wykopalisk

Obrazki z wykopalisk Obrazki z wykopalisk

Obrazki z wykopalisk

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ