o muzeum.jpg
Listopad 2019

Wtorek, 19.11.2019
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, Sala Wystaw i Promocji
Niedziela, 08.12.2019
Miejsce: Rypiński Dom Kultury, ul. Warszawska 8
Czwartek, 04.07.2019
Prelekcja Urszuli Forczmańskiej
O tym jak kobiety popiołem sypały w oczy mężczyznom do karczmy wchodzącym w Środę Popielcową, jak goliły patykiem tych co się ożenić w mijającym karnawale zdążyli, a także o zwyczajach na Matki Bożej Gromnicznej, na Józefa, na Grzegorza można było posłuchać w muzeum w Rypinie. Urszula Forczmańska z wielkim znawstwem opowiadała o tych i innych zwyczajach jakie dawniej towarzyszyły naszym przodkom na Ziemi Dobrzyńskiej. O palmach wielkanocnych - Iwniakach, Wijałkach, o żartach jakie na półpoście czyniono sobie w Rypinie i w okolicy. Można było posłuchać o Bożych Ranach na Wielki Piątek, o laniu wodą w Śmigus Dungus. Ba, nawet o wieszaniu Judasza i topieniu Marzanny, śmierciuchy, bo to przecież był 21 marca, pierwszy dzień wiosny. Zapraszamy na fotorelację ze spotkania.