o muzeum.jpg
Listopad 2019

Wtorek, 19.11.2019
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, Sala Wystaw i Promocji
Niedziela, 08.12.2019
Miejsce: Rypiński Dom Kultury, ul. Warszawska 8
Środa, 24.07.2019
Odkrywamy tajemnice wczesnośredniowiecznej nekropolii pierwszego Rypina

Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej pod kierunkiem dr Jadwigi Lewandowskiej kontynuuję badania na wczesnośredniowiecznej nekropolii w pierwszym Rypinie (dziś Starorypin Prywatny). W przedsięwzięciu biorą udział studenci z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, a także wybitni antropolodzy fizyczni, w tym prof. Krzysztof Szostek i prof. Jacek Tomczyk.  Projekt po raz kolejny został wsparty przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, także przez Biogazownię ze Starorypina Prywatnego. Wsparcia udzielił również Wójt Gminy Rypin, który udostępnił pałac w Sadłowie jako bazę noclegową, a także Burmistrz Miasta Rypin. Podziękowania należą się, także właścicielowi gruntu – Henrykowi Genclowi, który pozwala nam bezpłatnie prowadzić tu prace i dzierżawcy gruntu – Cezaremu Skoniecznemu. Nekropolia skrywa jeszcze wiele tajemnic do odkrycia. Przed nami ostatni, trudny tydzień prac archeologów i antropologów fizycznych. O szczegółach tegorocznych badań napiszemy niebawem więcej.