o muzeum.jpg
MZDyjpg.jpg
Wyszukiwarka
Luty 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
22 23 24 25 26 27 28
fzd.jpg
staryrypin.jpg
straty_banner.jpg
pth.jpg
logo mkidnjpg.jpg
grafika
Placki ziemniaczane

Obiady czwartkowe. Dobrzyńskie smaki

            Dziś proste i smaczne danie z ziemniaków - placki ziemniaczane.

            Ziemniaki i dania z nich przygotowane choć stanowiły przez ostanie stulecia podstawę żywieniową, zwłaszcza uboższych warstw społeczeństwa, nie należą do naszych rodzimych roślin. Nie znane były jeszcze w średniowieczu. Ojczyzną ziemniaków jest Ameryka Południowa. Rośliny te przywędrowały do Europy dopiero w XVI wieku. Początkowo uważano, że ich bulwy mogą wywoływać liczne choroby. Z tego powodu oraz ze względu na swoje kwiaty, zostały zaklasyfikowane jako roślina ozdobna. W Polsce uprawa ziemniaków, początkowo jako rośliny ozdobnej, rozpoczęła się od króla Jana III Sobieskiego, który miał przywieźć ich sadzonki z wyprawy pod Wiedeń.

            Placki ziemniaczane to już prawdopodobnie polski wynalazek, duma prostej i smacznej kuchni, też na ziemi dobrzyńskiej. Jak wiele specjałów regionalnych powstały w czasach biedy i głodu. Niegdyś wypiekane też były bezpośrednio na blasze pieca kuchennego. Placki ziemniaczane doczekały się nawet swojego dnia w kalendarzu, które przypada 13 listopada, ale po co czekać do listopada, skoro już dziś możemy zrobić sobie dzień placków ziemniaczanych. Smacznego!

Placki ziemniaczane

Składniki: 1/2 kg ziemniaków, 1/2 łyżki mąki pszennej, 1/4 cebuli (opcjonalnie), 1 jajko, sól do smaku, olej roślinny do smażenia

Przygotowanie: Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Zostawić w misce bez mieszania na kilka minut. Następnie odlać zbierający się sok. Dodać mąkę, drobno startą cebulę (opcjonalnie), jajko oraz dwie szczypty soli, dokładnie wymieszać. Rozgrzać patelnię, wlać olej. Smażyć na średnim ogniu na złoty kolor.

Przepis według Janiny Lewandowskiej, pochodzącej z miejscowości Księte, gm. Świedziebnia, urodzonej w 1945 roku.

Opracowała, zebrała, i przygotowała J. Lewandowska.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się