Poniedziałek, 27.11.2017
Miejsce: Rypiński Dom Kultury - kino "Bałtyk"
Wtorek, 21.11.2017
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, Sala Wystaw i Promocji
Czwartek, 23.11.2017
Miejsce: Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin
Środa, 08.11.2017
Rypin na ścieżkach do niepodległości

Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie na podstawie dotacji z Programu Niepodległa 2017 oraz środków od zarządu Biogazownia Rypin, a także we współpracy z innymi instytucjami przystępuje do realizacji projektu pt: „Rypin na ścieżkach do niepodległości”. Przedsięwzięcie zakłada opracowanie i wdrożenie ścieżki edukacyjnej zaopatrzonej w specjalnie opracowaną aplikację mobilną na telefon i przewodniki w postaci tradycyjnych map. Na ścieżkę składać się będzie łącznie piętnaście tablic umieszczonych w przestrzeni publicznej, tak by pokazywały one miejsca i wydarzenia, a także ludzi związanych z walkami o niepodległość lub budowaniem wolnej Polski.

Rypin, dzisiaj leżący w centralnej Polsce przez wieki był miastem pogranicza. Pierwotnie w sąsiedztwie granic z pogańskimi Prusami, później na pograniczu polsko-krzyżackim, następnie w dobie rozbiorów prusko-rosyjskim. To determinowało wiele zjawisk i wydarzeń jakie tu zaistniały. Do najważniejszych należą echa insurekcji, czyli zrywów narodowowyzwoleńczych z okresu końca XVIII  i całego XIX wieku. Bitwa powstania kościuszkowskiego, epilog powstania listopadowego, czy wreszcie wydarzenia związane z 1863 rokiem. No i oczywiście lata 1914-1918, lat 1939-1945 oraz późniejsze. Niestety los nie obszedł się łagodnie z miastem. Wiele z zabytków runęło, spłonęło w pożarach, pamiątki zniszczył zaborca lub okupant. Pozostała tylko pamięć, pamięć o powstańcach, dowódcach i ich losach, a także tych, którzy dźwigali kraj i samo miasto z zacofania po okresie zaborów. Pamięć, która wymaga od nas ciągłej opieki i pracy. Pracy położonej na upowszechnianie nawet za sprawą nowoczesnych technik. Projekt zakłada przygotowanie ścieżki o charakterze edukacyjnym, której punkty, etapy wyznaczałyby plansze zaopatrzone w treści historyczne i zdjęcia, plansze ponumerowane i posiadające dodatkową symbolikę QR, która byłaby kluczem do darmowej aplikacji mobilnej na telefon. Aplikacja specjalnie dedykowana ścieżce oferowałaby zwiedzającym miasto dodatkowe treści jak galerie i mapy, dostęp do filmików i komentarzy.