Grudzień 2018

Miejsce: Rypiński Dom Kultury, ul. Warszawska 8, Rypin
Środa, 26.09.2018
Odnowienie XIX-wiecznego przydrożnego Krzyża w Świeżawach

Świeżawy w gminie Rogowo. 23 września w niedzielę odbyło się spotkanie przy 120-letnim kamiennym przydrożnym Krzyżu. Staraniem wszystkich mieszkańców tej malowniczej wioski udało się w ostatnich tygodniach odrestaurować i poddać gruntownej renowacji kamienny Krzyż. Stał on we wsi od 1898 roku z fundacji Józefa Janowicza, jedynego ocalałego z całej rodziny podczas szalejącej wówczas epidemii. Ten Krzyż przydrożny przez dziesięciolecia był miejscem, swoistą osią życia i śmierci. To tu zawsze na majowe modlitwy schodzili się mieszkańcy wsi. To tu zatrzymywał się kondukt żałobników odprowadzających zmarłych na czas ich ostatecznego pożegnania się z umiłowaną ziemią w Świeżawach. W niedzielę, po ujmującym nabożeństwie poprowadzonym przez ks. kan. Marka Zacieskiego z Parafii Świętego Bartłomieja w Rogowie,  zabrał głos i przedstawił rys historyczny dotyczący wsi Andrzej Szalkowski, dyrektor muzeum w Rypinie. Następnie reprezentant komitetu organizacyjnego Piotr Ignatowski z najdrobniejszymi szczegółami przedstawił losy krzyża, a także kolejne etapy jego renowacji. Po tym przedstawicielka seniorów p.Teresa Tłuchowska wspólnie z Krystianem Mellerem jednym z najmłodszego pokolenia mieszkańców wmurowali kapsułę czasu u podnóża Krzyża. Do kapsuły trafiły informacje historyczne, w tym spisane dzieje krzyża, listę osób zaangażowanych w dzieło odnowienia. Każdy na koniec otrzymał mały pamiątkowy drewniany krzyżyk. Miłe spotkanie kończyło się już przy zapadającym zmierzchu. Dzięki tej akcji zadbano o kolejny element naszego dobrzyńskiego dziedzictwa.

odnowienie XIX - wiecznego Krzyża w Świeżawach